Intercountry Adoptions in Türkiye According to the Convention on Protection of Children and Co-Operation in Respect of Intercountry Adoption


Creative Commons License

Güntürk K. F.

İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, vol.10, no.2, pp.415-454, 2023 (Peer-Reviewed Journal)

Abstract

The adoption of children who lost their relatives in the recent earthquake in Türkiye brought this issue to light. National adoptions within Türkiye will be the major option for the adoption of these children, whose pain is still recent. However, there are also adoption requests coming from outside of Türkiye, and following the earthquake, lots of families submitted applications to become foster families. Currently, these demands are not being taken into account, but requests for worldwide adoption most likely will be in the future. The adoption of children who lost their relatives in the recent earthquake in Türkiye brought this issue to light. National adoptions within Türkiye will be the major option for the adoption of these children, whose pain is still recent. However, there are adoption requests coming from outside Türkiye, and many families have applied to be foster families in the wake of the earthquake. These demands are not currently being considered, but proposals for international adoption will likely be in the future. In this context, the Convention on the Protection of Children and Co Operation in Respect of Intercountry Adoption, which is implemented by 103 contracting states, would be utilized. The Convention establishes cooperation rules for international adoption between contracting states for the protection and well-being of children. In this paper, the rules of the Regulation on the Conduct of Intermediation Activities in the Adoption of Children which Türkiye enacted to determine the rules to be followed in international adoptions and intermediary activities and the adoption provisions in the Turkish Civil Code and the International Private and Civil Procedure Law are examined.

Yakın zamanda Türkiye’de meydana gelen deprem nedeniyle, depremde ailesini kaybeden küçük çocukların evlat edinilmesi gündeme gelmiştir. Acıları henüz çok taze olan bu çocukların evlat edinilmesinde öncelikli tercih elbette Türkiye içinde gerçekleştirilecek olan ulusal evlat edinmeler olacaktır. Ancak bu süreçte Türkiye dışından da evlat edinme talepleri olmuş, pek çok aile koruyucu aile olmak için başvuru yapmıştır. Bu talepler şu an için değerlendirilmese de muhtemelen ilerleyen zamanda yurtdışından gelen uluslararası evlat edinme talepleri değerlendirilecektir. Bu bakımdan 103 devlet tarafından onaylanarak yürürlüğe alınan Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliğine Dair Sözleşme bu kapsamda değerlendirilebilir. Sözleşme ülkelerarası evlat edinmelerde, çocukların güvenliği ve iyilikleri için taraf devletler arasında gerçekleştirilecek evlat edinmelerde işbirliğinin kurallarını belirlemektedir. Bu çalışmada Sözleşme kuralları ve Türkiye’nin sözleşme uyarınca uluslararası evlat edinmelerde ve evlat edinmelerde aracılık faaliyetleriyle ilgili izlenecek kuralları belirlemek için çıkardığı Tüzük, ve Türk Medeni Kanunu ve Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun’da yer alan evlat edinme ile ilgili hükümler incelenmiştir.