Geriatrik Kanserlerde Radyoterapi


Creative Commons License

Metcalfe E. (Editor)

Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, 2021

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Istanbul Medipol University Affiliated: No

Abstract

Ortalama yaşam beklentisi ve yaşlı nüfus oranları tüm dünyada artmaktadır. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, daha şimdiden birçok Avrupa ülkesinin %20 nüfusu, 65 ve üzeri yaştadır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de, en sık görülen ve yaşlanmakla artan hastalıklardan 'kanser' ise, biz onkoloji profesyonellerinin günlük pratiğinde daha çok geriatrik hastayla karşılaşmasına yol açmaktadır. Yakın geçmişe kadar, ek hastalıklar, kırılganlık ve genel performans gibi birçok gerekçeyle, yaşlı kanser hastaları daha sınırlı tedavi edilirken, artık objektif değerlendirme kriterleri izlenerek kanser tedavisinin yaştan bağımsız olarak planlanması önerilmektedir.

Günümüzde her iki kanser hastasından birinin tedavisinde radyoterapi yer almaktadır. Kanserin etkin ve teknolojik yeniliklere açık bu dinamik tedavi alanı, geriatrik kanser hastasında güvenle kullanılmaktadır.

Ülkemizde 'geriatrik radyasyon onkolojisi' konusundaki Türkçe bilimsel kaynak kısıtlılığı, bu kitabı oluşturmak konusunda bizi motive etti. Her biri çok değerli ve konusunda deneyimli meslektaşlarımızın paha biçilemez katkıları için minnettarız.

İlgi duyanlara yol gösterici, yaşlı hastalarımıza şifa olması dileklerimizle.

Prof. Dr. Evrim METCALFE
Editör